Simon Zoltán digital mixed media művész újabb három poszterét hagyta jóvá a Lucasfilm. Zoltánt onnan ismerhetik sokan, hogy ő volt az első olyan művész, akinek rajongói alkotása miatt a Lucasfilm meghívta őt a Star Wars Celebrationre – mindez 2019-ben történt. Most az előzménytrilógia újragondolt plakátjai litográfiaként kerültek forgalomba az Acme Archivesnál, egyenként 45 dolláros áron (de a három egyben átmenetileg, egy akció keretében 125 dollárba kerül). Mindegyikből összesen 295, számozott darab került forgalomba. Zoltánt arról faggattuk, hogyan jött össze az újabb bravúr.
– Közel egy éve, tavaly márciusban beszélgettünk legutóbb, amikor a klasszikus trilógia filmjeihez készült plakátterveidet hagyta jóvá a Lucasfilm és forgalomba kerültek a Dark Ink Artnál. Most hasonló stílusban az előzménytrilógia filmjeihez készített, sith-központú posztertervek kerültek forgalomba. Hogyan alakult úgy, hogy ismét a Lucasfilm által jóváhagyott posztereid lettek? Ők kértek fel a sorozat folytatására?
– Már a klasszikus trilógia készítésekor eszembe jutott, hogy szívesen kiterjeszteném a sorozatot, és A Sithek bosszújához készítettem is egy korai tervet, csak úgy magamnak. Aztán egy ideig pihentettem a projektet, majd nekiláttam a teljes trilógiának. Amikor mindháromból volt már tervem, akkor küldtem el őket a forgalmazónak, hogy mit szólnának az előzményfilmekhez?
Nagyon tetszett nekik, ezért benyújtották a plakátokat engedélyezésre a Lucasfilmhez.

– A tavaly márciusi beszélgetésünkkor elárultad, az akkori három dizájn közül csak egyen kért változtatást a Lucasfilm. Most volt ilyen kérésük?
– Igen, például azt kérték, hogy a Baljós árnyak-poszteren (angolul a Sinister Shadow címet kapta, hogy a remek magyar címet valahogy bevigyem a rendszerbe) (nevet). Darth Maul fénykardjának mindkét pengéje legyen aktív. A klónok támadása-poszteren eredetileg fénykard nélküli Dooku szerepelt, pár villámmal, de azt kérték, inkább legyen ő is fénykardos. Lecseréltették a logókat is: hagyománytiszteletből a régi Episode I-II-III logókat használtam a képeken, úgy, ahogy először láttuk azokat az előzetesekben. A Lucasfilm viszont az aktuális logókat akarta látni a posztereken. Ennek vizuális szempontból örültem, mert látványosabbak, de szerettem a régieket is.

– A klasszikus trilógiánál Vadert helyezted a középpontba, most Mault, Dookut és Palpatine-t, miközben a trilógia főszereplője, Anakin Skywalker apró alakként bukkant fel a három poszteren. Hogyhogy így döntöttél?
– Inkább úgy fogalmaznék, hogy a gonosz és a jó ellentétét szerepeltettem a régi trilógiás képeken. A gonosz dominálja a posztert, a jó sokkal kisebb, szinte észrevehetetlen, mégis győzelemre jut a trilógia végére. A 4–5. részeken Vader, a 6. résznél az Uralkodó és a háttérben Vader jelenítik meg a gonoszt, ahogy a filmekben is. Az előtérben Luke alakja egyre nagyobb, ahogy lassan mitikus hőssé válik a történetben. A gonosz alakja nagy, látványos, látszólag dominálja az eseményeket, de közben alul zajlik egy másik történet, aminek a vége az, hogy Luke, a Jedi-lovag szemléli apja hamvasztását.
[jnews_hero_13 hero_style=”jeg_hero_style_6″ include_post=”5720″]
Amikor az előzményfilmek posztereit terveztem, hamar eldöntöttem, hogy felül továbbra is a nyilvánvaló, látványos gonoszt fogom megjeleníteni, alul pedig a másik Skywalker, Anakin történetét mutatom be.
Így könnyen adódtak a nagy karakterek: Maul, Dooku és Palpatine, aki így rímel is a 6. rész poszterére.
Ami a kis figurákat illeti, úgy gondoltam, Anakin történetét a kapcsolatain keresztül lehet a legjobban ábrázolni, így került a poszterekre az elválása az anyjától, a találkozása a szerelemmel, és végül a párbaj. Olyan jeleneteket használtam, amelyek érzelmileg nagyon erősek a filmekben, és mély élményt hagytak bennem, amikor először láttam őket. (Ezeknek a jeleneteknek a zenéje is igen emlékezetes szokott lenni.)
Ahogy a klasszikus trilógia egy hőstörténet és megváltástörténet, úgy az előzménytrilógia bukástörténet, így a 3. rész poszterén Anakin Vaderként is szerepel, Palpatine mögött, ami megint rímel a hatodik résszel.

– Hm, valóban, remek koncepció lett így! S közben, ha jól láttam, a klasszikus trilógiás posztereid is kaphatóak ismét. Ezeket újranyomták?
– Köszönöm! Nem, újranyomás nem történt, csak átmeneti készlethiányok voltak, és a keretezett példányaik fogytak el. A forgalmazótól úgy tudom, már alig van a klasszikus képekből, egyebek között ezért született az a döntés, hogy az új sorozatot 250 helyett inkább 295 példányban nyomják ki. (A régiek két viszonteladónál, a Zavvinál és a Sideshow Collectibles-nél is elérhetőek voltak. A Zavvinál már csak a Jedi kapható, a Sideshow-nál a 4. és a 6.)
[jnews_hero_13 hero_style=”jeg_hero_style_4″ include_post=”8008″]
– Huhú, izgalmasan hangzik! 2019-ben kinn voltál a Celebrationön egy pályázat keretében. Tavaly is indultál, de ezúttal nem került be az alkotásod a kiválasztottak közé. Így legalább annyira nem bánhattad, hogy elmaradt a Celebration! Viccet félretéve, hogyan érintett mindez?
– Nehéz volt a tervezési fázis (pont az itthoni első hullám idején), mert egyrészt sok egyéb munkám volt akkoriban, másrészt besegítettem a vírussal kapcsolatos szakirodalom átnézésébe is (eredetileg molekuláris biológus vagyok). Abban is biztos voltam, hogy a Celebrationt járványügyi szempontból nagyon veszélyes lenne megtartani akár augusztusban is. Persze elszomorított, amikor megtudtam, hogy nem választották ki a tervemet, ahogy sok nagy művészét sem – de most van idő készülni 2022-re!
– Megismerhetjük-e valaha a pályázatra benyújtott alkotást, vagy annak módosított változatát?
– Most más témákon dolgozom, de később talán elő fogom venni, és meglátjuk, mi lesz belőle. Ha elég sokáig pihen, lehet, hogy már a fiók mélyén marad, vagy egy későbbi tervben valamilyen formában még visszaköszönhet.
– S min múlik? Körvonalazódnak már tervek a fejedben erre vonatkozólag?
– Most főleg rajtam múlik. Tervek már vannak.
– Én azért remélem, hogy egyszer megmutatod a nagyközönségnek! Egy interjúban azt mesélted tavaly ősszel, hogy amikor a stúdió elfogadta a klasszikus trilógiához készült plakátjaid, azzal valóra váltotta egy tinédzserkori álmod. Ugyanakkor felnőttkori álmod, hogy egy hivatalos Lucasfilm-produkcióhoz készíts posztert. Szerinted van erre esély, főleg azután, hogy decemberben tucatnyi új produkcióról rántották le a leplet?
– Több olyan tervem is van, ami a fiók (winchester) mélyén maradt, főleg, ha úgy éreztem, hogy elakadtam bennük, és nem tudtam megközelíteni azt az ideális képet, ami a fejemben volt egy témáról. Ilyenkor gyakran felbukkannak az ötletek később, más formában, egy másik képen. Talán itt is az lesz.
Ami az álmokat illeti, ez a hat poszter együtt szintén komoly mérföldkő nekem. A hat Lucas-féle Star Wars-film nagy hatással volt a fiatalkoromra – 38 évesen mondhatok ilyet? (nevet) Most azzal, hogy már mindenki láthatja ezt a hat posztert, úgy érzem,
mintha visszaadnék valamit a Star Wars világának, az alkotóknak és a rajongóknak, abból a sok élményből, amit kaptam a filmektől és az emberektől. Hálát érzek.
A sok új sorozat és film biztos, hogy rengeteg új témát fog adni, és szívesen fogok dolgozni rajtuk, bármilyen formában is lesz rá lehetőségem.